April 21-24, 2016 Tickets Store Submit Contact

laurel-people PEOPLE’S CHOICE 2015

Denali

by Ben Moon

laurel-best BEST OF FESTIVAL 2015

Denali

by Ben Moon

laurel-people PURE JOY 2015

Frank and the Tower

by Duct Tape Then Beer

Runner up

Sufferfest 2

laurel-people SPIRIT OF ADVENTURE 2015

A Line Across The Sky

by Josh Lowell

laurel-people MOST INSPIRING STORY 2015

The Important Places

by Forest Woodward

Runner up

Dorais

laurel-people BEST CINEMATOGRAPHY 2015

Afterglow

by Sweetgrass Productions

watchnow

Runner Up

The Coast

laurel-people CREATIVE EXCELLENCE 2015

Drawn

by Jeremy Collins

laurel-people THE 5 POINTS AWARD 2015

The Fisherman’s Son

by Chris Malloy

2014

FESTIVAL AWARD WINNERS

PEOPLE’S CHOICE 2014
Mending The Line by Uncage The Soul
BEST OF FESTIVAL 2014
Damnation by Stoecker Ecological and Felt Soul Media
watchnow
SPIRIT OF ADVENTURE 2014
Nobody’s River by Wazee Motion Pictures
BEST CINEMATOGRAPHY 2014
Revenge of the Beasts by Sebastian Linda
watchnow
CREATIVE EXCELLENCE 2014
Valhalla Forest Segment by Sweetgrass Productions
watchnow
MOST INSPIRING STORY 2014
14.c Kai Lightner by George Knowles
watchnow

2013

FESTIVAL AWARD WINNERS

PEOPLE’S CHOICE 2013
Crossing the Ice by Cas and Jonesy
BEST OF FESTIVAL 2013
The Road From Karakol by Duct Tape Then Beer
watchnow
SPIRIT OF ADVENTURE 2013
Crossing the Ice by Cas and Jonesy
BEST CINEMATOGRAPHY 2013
Cascada by Forge Motion Pictures
watchnow
CREATIVE EXCELLENCE 2013
Death of the Bar T by Anson Fogel
watchnow
MOST INSPIRING STORY 2013
All That I Am by Dominic Gill
watchnow

2012

FESTIVAL AWARD WINNERS

PEOPLE’S CHOICE 2012
The Freedom Chair by Mike Douglas
watchnow
BEST OF FESTIVAL 2012
Origins: Obe & Ashima by Sender Films
SPIRIT OF ADVENTURE 2012
Kadoma by Ben Stookesbury and Chris Korbulic
BEST CINEMATOGRAPHY 2012
Unicorn Sashimi by Felt Soul Media
watchnow
CREATIVE EXCELLENCE 2012
The Summit by Kyler Kelly
watchnow
MOST INSPIRING STORY 2012
The Freedom Chair by Mike Douglas
watchnow

2011

FESTIVAL AWARD WINNERS

PEOPLE’S CHOICE 2011
Eastern Rises by Felt Soul Media
BEST OF FESTIVAL 2011
The Wolf and The Medallion by Jeremy Collins
SPIRIT OF ADVENTURE 2011
Cold by Anson Fogel
watchnow
BEST CINEMATOGRAPHY 2011
Dark Side of the Lens by Mickey Smith
watchnow
JURY SPECIAL SELECTION 2011
Scrapertown by Drea Cooper and Zach Canepari
watchnow
MOST INSPIRING STORY 2011
Chasing Water by Peter McBride